VODIČ: Kako do državnih poticaja za energetsku obnovu kuće
Obiteljske kuće čine 65% stambenog fonda u Hrvatskoj koji je odgovoran za 40% od ukupne potrošnje energije na nacionalnoj razini. Najviše obiteljskih kuća u Hrvatskoj je izgrađeno prije 1987. godine te nemaju gotovo nikakvu ili samo minimalnu toplinsku izolaciju (energetski razred E i lošiji). Takve kuće troše 70% energije za grijanje, hlađenje i pripremu potrošne tople vode, a mjere energetske učinkovitosti mogu značajno smanjiti njihovu potrošnju, u nekim slučajevima i do 60% u odnosu na trenutnu.
Vlada Republike Hrvatske, Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja i Ministarstvo zaštite okoliša i prirode donijeli su 27. ožujka 2014. godine Program energetske obnove obiteljskih kuća, kojeg provodi Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Cilj je Programa povećanje energetske učinkovitosti postojećih kuća, smanjenje potrošnje energije i emisija CO2 u atmosferu te smanjenje mjesečnih troškova za energente, uz ukupno poboljšanje kvalitete života. Istovremeno, planiranje ovakvih zahvata podrazumijeva i angažman lokalnih tvrtki i stručnjaka odnosno potiče gospodarsku aktivnost.
U 2015. godini su donešene i izmjene Programa, kojima se omogućila prijava svim građanima Republike Hrvatske i to izravno u Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Također, izmijenjena je i definicija obiteljske kuće te je pojednostavljena procedura prijave za poticaj. Za poticaj se mogu prijaviti kuće bruto podne površine do 600 m2 ili najviše 3 stambene jedinice, kojima je više od 50% površine namijenjeno stanovanju.
Javni poziv Fonda za sufinanciranje obiteljskih kuća je zatvoren 10. srpnja 2015. godine. Međutim, s programom se planira nastaviti do 2020. godine.
ŠTO SE SUFINANCIRA?
Mjere povećanja energetske učinkovitosti koje se sufinanciraju moraju zadovoljavati Tehničke uvjete Fonda, koji su nešto stroži od standarda gradnje propisanih aktualnim Tehničkim propisima.
Fond projekte sufinancira s 40, 60 ili 80% bespovratnih sredstava, ovisno o lokaciji. Područja posebne državne skrbi i prva skupina otoka od Fonda mogu dobiti 80% odnosno maksimalno 168.000 kuna, brdsko planinska područja te druga skupina otoka 60% odnosno do 126.000 kuna, a ostali 40% opravdanih troškova projekta tj. maksimalno 84.000 kuna po kući.
Maksimalni iznosi sufinanciranja za pojedine mjere:
KAKO SE PRIJAVITI?
- Ako je kuća postojeća, legalna, ima maksimalno 3 stambene jedinice ili do 600m2 bruto podne površine i korisnik u njoj ima prebivalište, upućuje sezahtjev za inicijalni pregled kuće energetskom certifikatoru s popisa ovlaštenih certifikatora. Certifikator će izraditi inicijalni pregled prilikom kojeg će procijeniti prihvatljivosti kuće za sufinanciranje te utvrditi zadovoljava li podnositelj zahtjeva propisane uvjete (površina, broj stambenih jedinica i namjena kuće te prebivalište, vlasništvo i legalnost kuće). Ako kuća zadovoljava uvjete, certifikator izrađuje prvi energetski pregled. Prvi i završni energetski pregled te energetski certifikat obiteljske kuće nisu potrebni ako se postavlja samo sustav s fotonaponskim pretvaračima.
- Nakon energetskog pregleda, potrebno je zatražiti i detaljnu ponudu izvođača radova, koja mora biti u skladu s preporukama iz Izvješća o prvom energetskom pregledu.
- Nakon toga je svu potrebnu dokumentaciju definiranu Javnim pozivom potrebno dostaviti u Fond.
ŠTO NAKON PRIJAVE?
- U roku 45 dana Fond donosi Odluku o odabiru korisnika i Ugovor o sufinanciranju koji prosljeđuje korisniku.
- Korisnik u roku 15 dana dostavlja potpisani ugovor te ima rok od 12 mjeseci od datuma navedenog u Odluci Fonda da završi projekt.
- Nakon provedenih radova, odabrani certifikator izrađuje završni energetski pregled i izdaje energetski certifikat kuće, a korisnik Fondu upućuje Zahtjev za isplatu sredstava te prilaže certifikat i svu ostalu dokumentaciju definiranu Javnim pozivom.
- U roku 30 dana od dana dostave potpunog zahtjeva za isplatu, Fond će isplatiti bespovratna sredstva na račune certifikatora i izvođača radova odnosno na račun korisnika, ako je dostavio dokaz da je podmirio sve opravdane troškove izvedenih radova.
Na ovoj stranici ćete pronaći informativni letak i vodič za prijavu, a s lijeve strane u izborniku ćete pronaći poveznicu na popis certifikatora kojima se bilo moguće obratiti ovisno o županiji u kojoj se nalazi kuća.
Za sve ostale informacije možete nas kontaktirati na obiteljske-kuce@fzoeu.hr.
INFORMATIVNI LETAK: Program energetske obnove obiteljskih kuća
PDF 1.53 MB
Prijavni obrazac EnU-22-23/2015
XLS 694.5 kB
Popis područja posebne državne skrbi
PDF 147.46 kB
Popis prve skupine otoka
PDF 339.17 kB
Popis brdsko-planinskih područja
PDF 258.2 kB
Obavijest građankama/građanima o zatvaranju Javnog poziva (EnU-22-23/2015)
PDF 255.45 kB