Jesu li obnovljivi izvori energije zbilja nepresušni?

SAD trenutno u potpunosti ovisi o ugljenu, nafti i prirodnom plinu kao izvoru energije.

Fosilna su goriva neobnovljivi izvori, koji će postati preskupi te će previše štetiti prirodi. S druge strane, mnogi drugi izvori energije, poput vjetra i Sunca, se konstantno obnavljaju i neće se iskoristiti u potpunosti.

Najveći dio ove obnovljive energije dolazi direktno ili indirektno od Sunca. Sunčeva svjetlost, ili solarna energija, se može koristiti za grijanje i osvjetljavanje kuća i ostalih objekata. Koristi se i za generiranje električne energije, za zagrijavanje potrošne tople vode te u mnoge druge svrhe.

Isijavanje Sunca pokreće i vjetar, čija energija se može uhvatiti pomoću vjetroturbina. Nakon toga, vjetar i sunčeva energija uzrokuju isparavanje vode. Kad se ova vodena para pretvori u kišu ili snijeg, može biti korištena putem hidroelektrana.

OIE2

Zajedno s kišom i snijegom, sunčeva svjetlost utječe na rast biljaka. Organska tvar koja čini te biljke je poznata pod nazivom biomasa. Biomasa se koristi za proizvodnju struje, goriva za transport ili kemikalije. Primjena biomase za neku od ovih svrha se naziva bioenergija.

Hidrogen se, poput vode, nalazi u mnogo organskih smjesa. To je veoma rasprostranjen spoj na Zemlji. Prirodno se ne pojavljuje u obliku plina. Uvijek se kombinira s ostalim spojevima kao što su kisik kako bi se dobila voda. Jednom kad je odvojen od drugog elementa, hidrogen se može koristiti kao gorivo ili se pretvoriti u električnu energiju.

Doduše, ne dolaze svi obnovljivi izvori energije od Sunca i njegove svjetlosti. Geotermalna energija dolazi iz Zemljine tople unutrašnjosti i različitih je namjena, uključujući proizvodnju električne energije te grijanje i hlađenje prostorija i objekata. I energija plimnih valova dolazi od gravitacijske sile Mjeseca u Sunca prema našem planetu Zemlji.

Energija mora i oceana dolazi iz brojnih izvora. Osim energije plime, postoji i energija valova oceana koju pokreću i valovi i vjetar. Sunce također zagrijava površinu mora i oceana mnogo više nego njihove dubine, na taj način stvarajući temperaturnu razliku koja se može koristiti kao izvor energije. Svi navedeni oblici energije koje nam pružaju mora i oceani se mogu koristiti kao izvori energije, a kasnije i za proizvodnju električne energije.

 

Razlika između fosilnih goriva i obnovljivih izvora energije

U teoriji, fosilna goriva su količinski ograničena dok obnovljivi izvori energije nemaju limit.

Dobra vijest je to što se fosilna goriva stalno formiraju te nastaju od starih biljaka i mrtvih bića svaki dan. Loša vijest je to što brže koristimo fosilna goriva nego što ona mogu nastajati. Za količinu fosilnih goriva veličine našeg planeta je potrebno oko 400 milijuna godina. Čovječanstvo će oko 80% svih zaliha fosilnih goriva iskoristiti  za nekih 60 godina, gledajući raspon od 1960. do 2020. godine. Kada kažemo da će se fosilna goriva iskoristiti, mislimo na to da će potražnja biti mnogo veća od ponude te će ova vrsta goriva postati skuplja za korištenje od alternative – obnovljivih izvora energije.

OIE3

Jednako kao što fosilna goriva nije moguće u potpunosti iskoristiti, tako i obnovljivi izvori energije nisu obnovljivi zauvijek. Skoro svi oblici obnovljive energije kreću od Sunca. A taj ogromni izvor energije će jednog dana nestati. Na sreću, to se neće dogoditi još nekoliko milijardi godina pa ima smisla govoriti o obnovljivim izvorima energije kao da su nepresušivi.

Više o vrstama obnovljivih izvora energije saznajte u jednom od naših sljedećih članaka.

Izvor: http://www.renewableenergyworld.com/

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)