Jeste li znali da James Cameron koristi solarnu energiju na setovima svih svojih filmova?

Kada je film Avatar izašao, James Cameron se hvalio da će to biti prvi film u povijesti koji u potpunosti pokreće solarna energija. Sada ovaj režiser, istraživač mora i NASA-in savjetnik usmjerava svoju pažnju na dizajniranje kvalitetnih filmskih solara za sve ostale.

Cameron je veoma rano prihvatio solarnu tehnologiju. Osim što se na filmskim setovima prebacio na sunčevu energiju, na svom posjedu u Santa Barbari ima i 50 kW postroj. Bez obzira na sve to, čak i on priznaje probleme koji dolaze zajedno sa solarnim panelima, a jedna od glavnih prepreka kod šireg prihvaćanja solara je to što su jednostavno ružni.

„Meni se sviđa izgled solarnih panela – što ih je više, to bolje!“, kaže Cameron. „Ali mogu shvatiti da se ne mogu sviđati svima.“

Cameronova potraga za boljim solarnim panelima je započela kod estetike, ali završila dajući tehnološku prednost. S obzirom na njihovu težinu i izgled, solarni paneli su dizajnirani da budu stabilni i čvrsti. Paneli su instalirani na određeni način kako bi prikupili što veću količinu sunčeve energije. Jednako tako taj optimalan položaj znači i da će u određenim dijelovima dana efikasnost panela padati. Osim navedenog, postoji mogućnost da vlasnici domova koji žele solarne panele nisu okrenuti južnoj strani te je samim time i efikasnost panela manja. Težina kolektora je također nešto što utječe na raširenost istih pošto ne mogu svi krovovi podnijeti tu težinu.

Dakle, najbolje bi bilo kad bi paneli pratili Sunce kroz cijeli dan, na taj način povećavajući efikasnost te bi prestali biti ovisni o smještaju na krovovima kuća. „Misao vodilja je bila jedinstvo funkcije i izgleda koji bi svatko poželio već pri prvom pogledu,“ kaže Cameron.

Iz navedenih razloga je odabrao suncokret. Izgled suncokreta, osim što se odlikuje svim potrebnim stvarima koje se traže, ima i određenu simboliku. Suncokreti su biljke koje se okreću prema Suncu tijekom cijelog dana.

muse-solar.jpg.653x0_q80_crop-smart

 

Izrada poboljšanog solarnog panela

Dizajn solara je započeo Cameronovom skicom, dok su ga realizirali strukturalni inženjer i izrađivač. Ovaj, preko 10 metara visok „cvijet“, sastoji se od skupine panela koji su svaki individualno zavareni i pričvršćeni zajedno. Svaki „cvijet“ širine cca 8,6 metara sadrži 5 centralnih panela okruženih s 14 „latica“. Nakon dizajniranja, Cameron je surađivao s tvrtkom koja je bavi solarnom energijom, Sonnen, na tehnologiji vezanoj uz praćenje. Navedena tehnologija funkcionira na način da koristi astronomske podatke kako bi se izračunao položaj Sunca i potom paneli odgovarajuće postavili da bi bili što efikasniji čitav dan.

Prvi ovakav suncokret bio je postavljen krajem svibnja ove godine u Malibu campus of the MUSE School. Radi se o neprofitnoj školi čiji je fokus na učenju o okolišu, a jedan od osnivača je Cameronova supruga, Suzy Amis Cameron. Cameron je supruzi predstavio koncept ovakvih solarnih panela na njen rođendan 2012. godine.

james-suzy-cameron-sun-flower-537x419

Taj sustav trenutno generira oko 260 kWh dnevno, što je otprilike 75 do 90% potreba škole za električnom energijom.

Cameron vjeruje da se ovaj postotak može podići na 100% tijekom nadolazećih ljetnih mjeseci. Cameronov tim je također razvio i upravljačku ploču preko koje studenti mogu nadzirati koliko se energije generira u učionama. Profesori svoja predavanja mogu koncipirati oko znanosti o solarnim kolektorima.

Pošto se mnogi stanovnici Los Angelesa žale na izgled solarnih panela, Suncokret je bio prihvaćen kao pozitivno rješenje. S obzirom na svoj specifičan izgled, moglo bi se reći da je čak i umjetničko djelo. Taj izgled i svojstvo što je samostojeći čine ga napretkom u evoluciji prikupljanja solarne energije.

Osim navedenog, ovaj Suncokret svojim oblikom pruža i hladovinu onima koji stoje ispod njega. Jednostavno ga se može integrirati u neko sunčano dvorište ili park kako bi davao energiju.

 

Softver otvorenog koda

Umjesto da lansira Suncokret kao solarni start up, Cameron radi na tome da sve dokumente vezane uz projekt učini dostupne javnosti putem open-sourcea (softver otvorenog koda). Suncokret namjerava patentirati kako netko drugi ne bi mogao tvrditi da je autor projekta te nakon toga sve informacije lansirati u javnost. Ovo nije prvi put da sa ostatkom svijeta dijeli svoje ideje za sakupljanje solarne energije.

1320912558225479206

 

Održiviji Hollywood

Cameronova želja za ekološki održivijom filmskom produkcijom se u početku činila kao nemoguća sve do toga kad nije objasnio na koji način bi on to postigao i smanjio ekološki otisak. To što njegove ideje nisu još uvijek prihvaćene u cijelom svijetu, ne znači da ne mogu zaživjeti unutar određenog vremena. Možda ćemo uskoro ovu vrstu suncokreta gledati i u našoj zemlji.

1320912558512357670

 

Izvor: http://gizmodo.com/james-cameron-s-plan-to-fix-solar-panels-1714720243

1 replies on “Jeste li znali da James Cameron koristi solarnu energiju na setovima svih svojih filmova?

  • Ivan

    Svaka čast ideja je odlična, smo to Hrvatskoj je nemoguće napravit je bi nas trgovci oderali kao male majmune. Zato bi se sve civilne Udruge trebale više zainteresirat za pronalazak privrednika koji bi proizvodili popratnu opremu za solarne ploče. Na primjer jedan stup za četiri panela košta 37.000,00 kuna +PDV,
    a komplet za 10 KW 39.000,00 kuna , tu nema logike.

    Odgovori

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)